Muharrem Orucu

Share Button

Sadece daracık bir perdeyi aralamak istedim. Asla  tam anlatım değildir. Zaten bunu tam olarak anlatmak için yol, erkân, izam, marifet, hakikat, edep, erkânı ortaya koymamız lazım bağışlayın.

Canlar bu bir kaza orucu değildir. Bugün tuttum yarın tutmam sonra tutarım diye bir borcunuz yoktur. Çünkü bu bir vekâlet orucu değildir. Yani içinizden geldiği gibi diyeceğim ama diyemiyorum. Çünkü cefa ve emek şarttır. Rahata göre oruç tutulmamalıdır. Yani en-el hak ve hemhal olmak lazım.

Kimileri diyor ki ; bu bir iktidar meselesidir. Peki, bu adaletin hakkın iktidar mücadelesi ise o zaman mücadele etmek caizdir. Peki, bu nasıl bir iktidar kavgasıdır ki yüzbinlerce orduya karşı yetmiş iki can ile meydana çıkacaksın, yetmişikisi de feda edeceksin. Kucağında tuttuğun altı aylık bebek oklanacak, vücudunda 36 kılıç yarası açılacak. Bu nasıl bir beladır, bu nasıl bir hikmettir. Böyle bir iktidar kavgası hiç olur mu? Akıl mantıkla izah olunmaz. Muhakkak bunun bir adı olmalıdır.

Muharrem orucunun kutsallığı muhakkaktır, yani ne farzdır ve sünnettir. Benim için kainatın kurulması için gerekli bir kutsallıktır. Kuran ise onun kutsallığının ve varlığının ispatıdır ve şahididir. Artık mana iştihatı size ait olsun.

Anadolu Aleviliğinde muharrem başkadır. Bütün dünya da muharremin oluşması Kerbela üzerinden icra edilmektedir, ve de doğrudur diyebilirim. Ama aleviler iştahatında bence muharrem Kerbela ile Hz. Hüseyin ile 12 imam la başlar. Devamı da roja  mahşere kadardır.

Kerbela’dan evvel bu oruç tutulurken muhatemin olduğunu bilmiyorum ve sanmam da. Alevilikte ise mahi Muharrem muhatemi  Al-i aba diyorlarsa , demek ki aleviler için Kerbela’dan sonra Muharrem başlar demektir.

Sorunun can alıcı tarafı şudur ; Niçin bu orucu tutuyorsunuz ? size yararı nedir? Eğer siz iyi algılayamıyorsanız işiniz zor veya algılayanın anlayışıyla tutarsanız oda sizin için bir lezzettir. Yani firavunun Musa’nın tanrısında himmet dilediği misali. Muharrem  orucunun kutsallığı diyoruz ya vede kutsal olduğuna inanıyoruz ya o zaman kutsallığa haram katmamak lazım. Yani inkarcı, iftiracı, ihanetçi, kul hakkını gasp eden yada başkasının hakkını başkasına peşkeş çekenin tuttuğu orucun caiz olup olmadığını bilgilerinize sunarım.

Bu iyi bilinmelidir ki Muharrem orucunun, işlediğimiz günahların veya işleyeceğimiz  günahların affı veya panzehiri olduğunu kimse sanmasın. Bu orucun nedeni ; yaşamamızın ve varoluşumuzun gerçeği olmasıdır.

Ben kendi adıma söyleyeyim Muharremi icra ederken düşüncem bu olmalı. 1400 yıldır bu icra ediliyorsa ana temasıda zulümse demek ki akılların çözemediği insan onuruna yakışmayan bir zülümdür. Bu zulmün hatırlana bilmesi için bende bu hizmeti icra ederken bir nebze olsun katkım olsun diye hatırlatmaya ve unutturmamaya çalışıyorsan ne mutlu sana.

Tanrım sana şükürler olsun Hz.Hüseyin ve yarenlerini hatırlattığın için sana minnettarım. Bu benim sevabım değil gereksinimimdir. Beni bağışlasın bağışlayan, bir adım daha ileri giderek , tövbede bulunarak ; bana bu zulmü hatırlattın sende unuturma sanma ki Kerbela’nın cefasında Hz.Hüseyin ve Zeynep Ana’nın haklarımdan vazgeçerim. Davacıyım bu hazla bu tatla, insanlık onuru için bu orucu tutmaya gayret ediyorum. Bununda benim yararıma olduğunu düşünüyorum.

Atilla KIZILKAN

30.09.2017

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir