DOSTÇA SİTEM

Share Button

….. DOSTÇA SİTEMİMDİR …

Karer Kültür ve dayanışma derneğinin karerde çekmiş olduğu belgeselin olumlu veya olumsuz sarf ettikleri çaba için teşekkür ederim.Bende herkes gibi Heyecanla izlemek için akşam oturdum.Kendime özel proğram yaptım. Memleketimin seyrini dertlerini ızdıraplarını heyecan ve hüzünle tadına varmak için beynimin içini boşaltarak bütün benliğimle izlemeye koyuldum.Evet memleketin her yeri bizim haasretimizdir.

.Ama insan mekan tuttuğu yerin hasreti hüzünü bir başka oluyo.Arkadaşlar sağolsunlar bana ekrandaki heyecanı yaşattılar.Ama hüzünlerimi yaşatmadılar.Çünkü benim yaşadığım mekanı yerimi nede bir mezar taşlarımızı çekme zahmetinde bulunmadıkları için o hüzünü bana yaşatamadılar.Ne diyebilirimki teşekkür…

 1. Benim izleme imkanı bulduğum kadarıyla atlamış olabilirim tabiki Darebi Köyü ve Mezraları ile ilgili bölümleri ancak değerlendirebildim.Şevket Yurtsever’in cenaze merasimindeki araya serpmiş olduğunuz Tuncelinin olaylı ve Pülümürün aşk türkülerini bolca dinledim.Benim bildiğim kadarıyla rahmetli Şevket Karerliydi yoksa ben yanlış mı biliyorum Şevket Bey Pülümürlümüydü ACABA ….?
 1. Ne güzel anlatmışsınız cem cemaatlerimizi kerametleri nasıl çıkaracağını bile sormuşsunuz.Bu bir sırrı hakikattir kerametin sekli sorulması olmaz.Sanki maddeyi çözmüssünüz . Sizleri alkışlıyorum el insaf.
 1. Çekebildiğiniz mekanların isimleri ile neresi olduğunu ben yüzde sekseninin neresi olduğunu bilmedim. Maksat bilmeyenlere tanıtmaksa takdir sizindir.
 1. Zevklen bir kareri izlettiniz hiç sıkılmadan Herkes izlleyebiliyorsa sabır güzel bişeydir.
 2. Büyüklerimizi ne kadar anlatmışsınız hepsini meziyetleriyle sanatçısıyla sanaatkarlıyla şairliğiyle dengbejliyle atasözleriyle misal bir Keki Selmi bir Rızai Kena Ağaylen mest olduk bizi çok eskilere götürdünüz takdir sizin.
 3. Ne hikayeler anlatmışsınız sanki itiraf… Düşman yaratılma maşallah zevkle dinledik.
 4. Karerin dertlerini ihtiyaclarını giderebilecek mercilere ulaştırma dilini ne güzel halletmişsiniz.

Bu emeğin karşılığını veya arz edebilmemiz için bunu demek istiyorum.Tabiki kültürel olarak yaşadıklarımızı gelenek ve coğrafyamızı yaşadığımız dille anlatmak en doğal varlığımızdır.Ve bunlar güzel şeylerrdir.

Ama ötekileştirilmiş bir coğrafyayı ızdıraplarımızı ihtiyaçlarımızı yoksulluğumuzu zaruriyetlerimizi yetkili mercilere ve bugun metropollerde yaşayan insanlarımızın anlayabilmesi için bilecekleri dil kulllanmamız lazımdıki karşılığını almamız daha kolay ve anlaşılır olurdu.

KİMSE BUNUN ALTINDA BİR MAKSAT ARAMAMALI….

Bizler hep izah ettik mikrofonlarınızı herkese sunarsanız orda bir kargaşa doğabilir.

 1. Ben Aliye Hutmanın annesini …. söyleme sözlüğünü,oğluma kızıma nasıl anlatayım.Güzel sözcukler çok tabiki ama seçmelerimiz olmalı.

Körkan köyü Kulyan deresindeki Şengül Yurtsever gibi çok güzel sözcükleri söyleyebilen bir kaç tane daha Şengül bulamadınız mı? Ben onunla gurur duyuyorum O abisinin annesidir.Misal Allahın emri ile kar yağar kar kalkar sözlük manasını ne kadar güzel ve sitemkardır.Bu günkü gençlere açlığı ile ilgili sözü aile yapısının devamı konusunda günümüzdeki gençlere verdiği mesaj ne kadar anlamlıdır.Misal yolda istemem suda istemem yoksulluğumuda kabul ediyorum YETER Kİ ANALAR AĞLAMASIN mesajı…

Baska bir anaya sitemini iletmesi nekadar anlamlı sonsuz TEŞEKKÜR EDERİM sana abisinin annesi sen bin yaşa emi…Birde bu duyguları herkesin anlayabileceği bir dille söyleseydi tadından yenmezdi.

Sanmayın ki beğenmedim veya bu emeğe saygı duymuyorum.Eksiklerimizi gidermek açısından çıtanın yüksekliği bakımından eğer surçu lisan ettimse af ola…Bazılarının tat duyusu farklıdır.

EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR EDERİM.

 

 

Atilla KIZILKAN

 

 

One Response to DOSTÇA SİTEM

 1. Mustafa Kılıçgedik dedi ki:

  Atilla ağabeyim ne güzel anlatmış..Karer belgeselinde anlatılanları, anlatılamayanları ve anlatmasını istediklerimizi çok güzel sıralamış. Tabi bu yazıyı anlamak için o belgeseli izlemek gerekiyor.Bu da yetmiyor iyi bir izleyici ve iyi bir gözlemci olmak gerekiyor. Sevgili Atilla belgeseli izlemiş olacak ki biraz sitem,biraz eleştiri biraz da övgü koymuş..Aşık Veysel der ki; “koyun kurd ile gezerdi fikir başka başka olmasa” doğrudur. Karer’i ve Karer insanını anlatmak her yiğidin harcı değildir. Belgeseli çeken arkadaşlardan dört dörtlük bir araştırma ve analiz beklemek biraz fazla iyi niyetli olmaktır.Evet ben belgeseli izlemedim ama Atilla beyin bu eleştirilerinden nasıl bir çalışma yapıldığını anlayabiliyorum. Zaten ne tv 10 da yayımlana bildi ne de hepimiz o kaseti edinebildik..Gene de bu çalışmayı bir ilk olarak kabul edelim.Geçmişimize,anılarımıza,atalarımıza,kültürümüze ve mezarlarımıza sahip çıkalım. Bu düşünceden hareketle başta Karer sevdalısı sevgili Atilla ağabey olmak üzere o topraklardan kopmayan,Karer diye bir derdi olan,Karer’i yazan,çizen ve yorumlayan tüm ellere,tüm yüreklere selam olsun.Çünkü Karer’in bize,bizim de Karer’e ihtiyacımız vardır.Çünkü her çiçek kendi kökleri üstünde yeşerir,fizil verir ve orada vücut bulur. Bizler de öyleyiz. Sevgi ve saygılarımla.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir