ADAKLIDA FESTİVALE DOĞRU…….Ekrem GÜREŞ

Share Button

Sevgili AZAPERTLİLER….Bizler Azapertın bu coğrafyasında büyüyen ataların çocuklarıyız..
Babalarımız, atalarımız bu coğrafyada yaşama merhaba dediler. Bu topraklarda büyüdüler. Onlar dilimizin,kültürümüzün,kimliğimizin birer yaşatanıydılar. Bu coğrafyada Devletin Kürt dilli ve kültürünü yok etmeye yönelik asimilasyon politikalarına karşı direnen bu insanlar, tüm baskılara rağmen Asimilasyon politikasını  bu coğrafyada hayatta geçirmediler. Ne yazık ki   dedelerimizin bu onurlu mücadelelerine bizler sahip çıkamadık. Bu gün çocuklarımız kendi ana dillimizi büyük bir çoğunlukla bilmiyorlar.Tüm olumsuzluklara rağmen bu gün ata yurdumuz olan Azaperte inancımızla,dilimizle,kültürel yaşamımızla, dayanışmamızla,Kısacası Azapertli olmanın tüm güzelığı ile ata yurdumuz olan ..topraklardayız…Cunandayız,Ağbınekteyız,Temrandayız.Çetandayız,Taptayız,Aznaferdeyiz,Çermedeyız,Kurdandayız,Dımlaktayız,Kozludayız..Sevkardayız..Mergandayız…Temrandayız…Karerdeyiz….ve diğer köylerimizdeyiz.Bu gün burda Azapertli  olma inancını taşıyan,Azapert sevdası ile yoğrulan
insanların, sevdasının buluştuğu bir gündür.Bu sevdamızı sadece üç günlük değil, bir ömür olarak gönüllerimizin en
derin köşelerine kazıyalım.Öyle bir kazıyalım kı geçmişle gelecek arasına köprü olsun, nesiller boyu sürsün…

Bu topraklar sevgiye özgürlüğe susamış topraklardır. Acıya, ihanete isyan etmiştir. Zenginliği kolay ,kolay tüketilmeyecek kadar çoktur. Aslında bir çok medeniyete de ev sahipliği yaptığı  bir gerçekliktir. Tüm bunlara rağmen Sorunlarımız var.

Ekonomık sıkıntı içinde olan insanlarımız var,Okula giden gençlerimizin okul sorunu var.Burs sorunu var.Köye dönmek isteyıpte dönemeyen insanlarımızın sorunları  var.Köye dönüşü cazip hale getirmek için üretime dönük projeler üretememe sorunumuz var.Yol sorunumuz var,.Sağlık sorunumuz var,Ayrıca bu coğrafyada bir kimlik sorunumuz var.Var oğlu var.

Peki festivaller neden önemlidir:

Festival günlerinde binlerce insan Adaklıya akıyor.Yolu olmadığı için gidilmeyen…Sesi çıkmadığı için hatırlanmayan…Politikacıların uğramadığı,uğradığında da sorunları bir sigara kağıdına yazdığı daha sonra hatırlanılmadığı o ucra köşe bu gün hatırlanılıyor.Birden uğrak yeri oluveriyor. Öncelikli olarak festivaller; bölgenin kültürel, sosyal yaşam ve ekonomik konumunu tanıtmada önemli bir araç görevini görür. Bölgede ekonominin gelişiminde önemli bir rol oynar. Bireyin ve toplumun üretime daha aktif katılımını sağlar… İnsanların yaşam biçiminde insanları daha ileri bir aşamaya taşır. Moral değerleri yükselir, Bireyin üretime aktif alarak katılımını sağlar..

 

İlimizin sayın vekillerine,Bakanımıza,,valimize, milletvekillerimize ve tüm idarecilerimize buradan sesleniyoruz. Artık Adaklı  o kadar uzak ve de çaresiz değildir. Bizler Azapertli yurttaşlar olarak kendimizi bu toprakların sahibi  olarak görüyoruz. Bu nedenle yapılması gereken her  türlü hizmetten yararlanmak bizim hakkımızdır. Tüm hizmetlerin sağlanması sizin görev ve sorumluluğunuzdadır. Bu ve benzer haklarımız konusunda bu güne kadar ısrarcı olmamamız bizim ayıbımız,20 km lık yolu toz toprak içinde bir,bir buçuk saate almamızda devletin ayıbıdır. Bizler bu ayıp altında yaşamak istemediğimizi sorunlarımızın çözümü konusunda ısrarcı olacağımızı, gerekirse alanlara taşınacağımızı özellikle belirtmek istiyoruz…

Bizler Bu coğrafyada yaşayan Kürt halkının dili ve kültürü üzerinde
ki yasakların kaldırılması, Türk, Kürt ve Türkiye halklarının
birlik içinde kardeşçe yaşamasını, bu ülkenin bölünmez
bütünlüğünü, etnik yapının ülkemizin
zenginliği olduğu, Çok kültürlülüğün bu ülkenin varlığına güç
katacağını düşünerek , ölen gençlerin ister Türk, ister
Kürt hangi taraftan olursa olsun bizim evlatlarımız olduğunu, bü savaşı
şiddetle kınadığımızı şiddetin
ve silahların bir çözüm olmadığını, tek çözümünde Demokrası,barış ve özgürlük
olduğunu özellikle belirtmek istiyoruz.

Sayın Bakanım Adaklı,Cunan ve Karerle ilgili sorunlarımızı sizlere çeşitli tarihlerde rapor halinde ilettik. Yıllar geçmesine rağmen tozlu raflarda bekleyen bu sorunlarımıza bu güne kadar çözümü bırakın, yanıt verilmedi. Sizlerle bir sohbetimizde; bizlere aynen” çocuklarınızı yazın kolunda tutun, doğduğunuz topraklara götürün, cenazelerinizi köyünüze götürün ki o topraklar unutulmasın” deyişinizi şimdiki gibi hatırlıyorum. 2009 yıllında Tuzlada yaptığımız gecede Bingöl milletvekilleri olarak siz, Yusuf bey ve Kazım bey bizleri onurlandırdınız. Halkımıza Karer yolunun asfaltlanağını söylediniz. Bu söyleminizi de unutmuyorum…

Ekrem GÜREŞ.. Adaklı Festival başkan danışmanı

Önemli NOT :Karerde festivalin yapılamayacağı anlaşılınca; Daha önce oluşturduğumuz Adaklı Dernekler platformunda (bu oluşumun içinde  aktif olarak 15 dernek bulunuyor) görev aldım.Adaklıda  Festival çalışmalarına sıra gelince derneklerin üçte ikisi benim bu konuda deneyimli olduğumu, dolaysıyla festival başkanı olarak benim görev almamı istediler.15-20 günlük bir araştırmadan sonra  özellikle üç arkadaş işi başka noktalara taşıdılar. Siyası ,inanç,ve Karerli oluşumdan dolayı  tavır aldılar..Sonuç olarak Belediye başkanının içinde yer almadığı ve desteklemediği (Başkanda aynı tavır içindeydi ) bir çalışmanın içinde olmayacağımı belirterek görevi bıraktım.Tüm bu olumsuzluklara rağmen Başkan danışmanı olarak çalışmaların içinde bulundum.Festivalde yapacağım konuşmamı hazırlayıp festivale katılacaktım.Lakın insanların bencilik duyguları ön planda olunca festivale katılmaktan vazgeçtim. Konuşma metnimi  “ADAKLILAR” gurubu yöneticisi Erkan BAYIR’a yoladım.Sağ olsun oda özel bir not  koyarak yayınladı.Hasta falan değilim.

 

One Response to ADAKLIDA FESTİVALE DOĞRU…….Ekrem GÜREŞ

  1. Doğan KARASU dedi ki:

    Festival güzeldi. Katkısı olan herkese teşekkür ederim. Siyasi kaygıların yöreye bir faydası yoktur, kendi kimliğini gizlemekle de bir hizmetin gelemeyeceğini tüm bölge insanı bilmelidir. Kimlikler birer realitedir, kimlikleri hesaba katmadan doğru yaşamayı düşünmek bir yanılgıdır. Kimliğini, kültürünü, değerlerini inkar eden bir halkı kimse ciddiye almaz, hizmet de getirmez. Kendimden vazgeçeyim, yolum yapılsın, hizmet gelsin düşüncesi büyük bir yanlıştır. Devletin imkanlarına herkesin eşit düzeyde ulaşma hakkı vardır, bu yapılmıyorsa devlet devlet değildir demektir. Bu anlayıştaki bir devlete ve onun temsilcilerine de saygı duyulmaz, duyulmamalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir