Böğürtlen Zamanı…

Share Button
küçük bir ayrıntı planlarımızı alt üst etmişti. Yürüdüğümüz patikanın ikiye ayrıldığı noktada grup öncümüz mahir bir an kararsızlık geçirip duraksamasa, belki de bunların hiç birini yaşamayacaktık. Gece yürüyüşlerinde artık olağan hale gelen bu gibi duraksamalar gece biraz uzun sürmüştü an bilmiyordum, fakat bu ince patikanın çatallaştığı yer hayatımın o geceden sonra ki akışını da değiştirecek. Oysa patikanın öteki kolundan yürümüş olsaydık her şey daha farklı gelişecekti. Âmâ biz o yolu değil, tepeye çıkanı tercih etmiştik. İşte ne olduysa bundan sonra oldu.”

3 gün önce aldığım bu kitabı bitirmeden bırakamadım. .Yaralı Bir gerillanın Adaklıdan Karere ulaşma mücadelesini anlatıyor. İnsan iradesi, insan azmi,İnsan inancının yenemeyeceği hiç bir güç yoktur. Tıpkı Kamboçya ve Vietnam’da veya halkların mücadelesinde olduğu gibi.

İyisimi ben sözü Vedat ÇETİN’e bırakayım. Ekrem GÜREŞ

Murat Türk ARAM YAYINLARI
“Böğürtlen Zamanı” kitabını okurken Mitka Grıbceva’nın “Seni Halk Adına ölüme Mahkum Ediyorum” kitabını, faşizme karşı direnen partizanlardan Ognyana’nın yaşadığı ölümcül sahnelerle dolu sayfalarını anımsıyorum.
Ancak “Böğürtlen Zamanı” kitabının kahramanı Şervan’ın yaşadıklarını okurken merak duygusu daha bir artırıyor. Böylece Şervan’ın yaşadıklarıyla Ognyana’nın yaşadıklarını karşılaştırmak basit kalıyor. Şöyle ki; Bingöl’ün kuzeyi.. Şeytan Dağları… Temmuz 1995. Bir grup gerilla ve kara aşamasındaki öncüleri… Tercih edilen yol, askerlerle karşılaşmayı ve çatışmayı gerektiren bir noktaya götürüyor. Derken, silahlar durmadan konuşuyor ve bu sırada yaralanan Şervan, bir süre sonra grubundan kopuyor. İşte Şervan’ın hikayesi, o kopuşun ardından başlıyor. Şervan’ın, grubuna yeniden ulaşması serüveni, romanın olay örgüsünü oluşturuyor.
Romanın sağlam bir kurgusu var. Olayın başlangıcı, gelişimi ve sonuçlanması belli bir zaman kapsıyor. Zaman, romanın ruhuysa, yazarı o ruhu yakalamış. “Bögürtlen Zamanı”, bir yol romanı aynı zamanda. Bir yazarın dediği gibi, “Bir roman bir yol boyunca gezdirilen aynadır.” “Böğürtlen Zamanı”nın yazarı Murat Türk, Şervan’ın günlerce yürüdüğü yol boyunca bize ayna tutyor romanında..Vedat ÇETİN

One Response to Böğürtlen Zamanı…

  1. Nurcan DALGA dedi ki:

    Karer Kültür Festivali’nden döndükten hemen sonra “Böğürtlen Zamanı” kitabını okudum. Bir gerillanın başından geçen olayları, hayatta kalma ve mucadele etme azmini ve inancını koruyarak en yalın ve sade bir dille anlatışı çok etkileyici. Aynı zamanda Bingöl Karer’de geçen zaman beni daha çok etkiledi. Bu yaz oraların bır kısmını görmüştüm. Şirnan, Yekmal, Körkan ve Karer Baba zirvesi anlatımı çok güzeldi. Şervan’ın başından geçen kaçış hikayesi ve dağdaki arkadaşlarına kavuşma isteği ve köylülerin bu gerillaya yardım etme hikayesi çok etkileyici. Karerlilerin bu kitabı alıp okumalarını tavsiye ediyorum.
    Ama aynı zamanda bizden biri Karerli yazar ve şair İlhami Sertkaya’nın “Kuşatma” adlı kitabını da tavsiye etmek isterim Kuşatma kitabını okurken çok duygulanmıştım, özellikle Nufe nenesinden. İyiki kaçmış dedim ve hayatta kalması ve kitabını yazmasını takdire değer buluyorum. Beğenelim ya da beğenmeyelim bizden biri olması ve başından geçen hikayeyi gerçek ve yalın bir dille anlatması “Böğürtlen Zamanı” kitabını okurken İlhami Sertkaya’nın “Kuşatma” adlı kitabını aklıma getirdi. Kısacası her iki kitabı da tavsiye ediyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir