Doluçay (Sağyan ) Taziye ve Kültür evine kavuşuyor…

Share Button

DOLUÇAY  (SAĞYAN ) TAZİYE VE KÜLTÜR EVİ
Karerde Sağyandayım.Sağyan Karerin nimetlerinde en çok yararlanan bir köy.Onlarca yıldır Sağyanda her evde telefon mevcut.Orta ve ilk okul Sağyanda,Tekya Sağyanda (Yazın kesilen kurbanlardan dolayı sağyanlılar etsiz kalmıyor ),En büyük düzlük Sağyanda (Merga siran),Taziye ve Kültür evi (Yapılıyor) geriye ne kalıyor…Sağyan böyle bir köy… Eeee bir karakol eksik diyorsanız,oda Sağyanda……       

Mehmet Tüzün,Hıdır Uzunyayla,Ekber Tandoğan,Hekim Tandoğan,Cemal Tel,Sıddık Uzunyayla,Hüseyin Uzunyayla (Çoban),İlyas Uzunyayla,Müslüm Zorlu ile birlikte Mehmet Tüzün’lerdeyız.Yemek yerken bir yandan da gecenin keyfini çıkarıyoruz.Anadilde türküler ve GOVEND  …        Böyle bir güzeliği ayrıca köylülerle yaşamak istiyoruz.O gece aldığımız karar;gelecek Cumartesi akşamı bütün köylülerle bir araya gelerek birlikte eğleneceğiz..Özellikle kadınlar… Onlar bu akşam oturacaklar  biz erkekler hizmet edeceğiz. Hafta içinde Bingöl’deyiz.M.Ali Uzunyaylayıda davet ediyoruz.. Nede olsa Sağyanlıdır.(kendisine kesilecek faturanın pekte farkında değil) Cuma günü nihayet malzemeyi Müslüm ve Hıdır Bingöle giderek temin ediyorlar.Cumartesi gecesi biz erkekler kadınlarımıza hizmet için yarıştayız..O gece  kendi kültürümüzü doyasıye yaşıyoruz.Türküler,Govend ve sohbetimiz gecenin ikisine kadar devam ediyor.        Gecede hepimizin bu topraklara borcu olduğunu,her kişi veya kurumun bir şekilde bu borcunu ödemekle yükümlü olduğunu,Örgütlü bir toplumda yaşamanın yararlarını anlatırken bu yıl 20 öğrencimize burs vereceğimizi belirtiyoruz.(alkış) Ayrıca geçen yıl burs verdiğimiz öğrencilere yaptığı katkıdan dolayı M.Ali Uzunyaylaya teşekkür ediyoruz.

Uzunyayla buraya gelmişken bu topraklara olan borcun bir kısmını tahsil edelim dedik ve  makbuzu M.Ali’ye uzattık.
Uzunyayla; özellikle ata yurdu bu topraklara borcunun olduğunu bu borcunu bir şekilde ödemek istediğini kendi köylüleri şayet uygun bir yer gösterirlerse her yönüyle mükemmel bir taziye evi yapacağını belirten sözleri Köylüler tarafından alkışlanarak kendisine teşekkür ediliyor.Ertesi gün Deprem Konutlarının bulunduğu bölgede Tazeye evinin yeri belirleniyor.
Köylü memnun …
          Birkaç gün sonra Bingöl’le geliyoruz,iki katlı Tazeye evinin projesi çizilmiş,yakında yapımına başlanılacağı haberi bizleri mutlu ediyor.AYRICA BU YIL İKİ ÖĞRENCİMİZE BURS VERECEKLERİNİ BELİRTMELERİ BİZLERİ DAHADA MUTLU EDİYOR.. 

EKREM GÜREŞ

 NOT:Yukarda ki maket yapılacak tazeye evinin benzerine yakın bir çizimdir.Buna benzer 4 adet maket resmi gönderdiler..Ancak bir tanesini koyabildik.İnşaata başlanmış,Sağyanlılara hayırlı uğurlu olsun.. 

DOLUÇAY KÖYÜ TAZİYE VE KÜLTÜR EVİ ÖZELLİKLERİ     250 m² olarak planlanan taziye ve kültür evi iki katlı olacaktır. Alt katında morg ve cenaze yıkama odası bulunacak aynı zamanda yemekhane ve killerde yer alacaktır. Morg ve cenaze yıkama odası girişleri yemekhaneden ayrı tutulacaktır. Üst katında taziye salonu ve misafir odası olarak planlanmıştır. Her iki katında da banyo ve WC mevcut olacaktır. Binanın ön kısmında bahçe ve peyzaj düzenlemesi yapılacaktır.        Taziye dışında kültür evi, toplantı, misafirhane olarak da planlanmış olup çok amaçlı kullanılacaktır.
     Bina dıştan soğuk ve sıcağa karşı izole edilecek olup tamamı giydirilecektir. Üst katın yer döşemesi laminant alt kat ise granit olarak planlanmış olup 1. sınıf işçilik ve malzeme kullanılacaktır.

3 Responses to Doluçay (Sağyan ) Taziye ve Kültür evine kavuşuyor…

  1. usa gurbetci dedi ki:

    ” Taziye Ve Kultur Evi ” guzel bir haber ve guzel bir makale… tskler ekrem gures .

  2. hakan dedi ki:

    güzel bir birliktelik örneği yaşanmış,,,destek veren iş adamımız ve köylülerin bu davranışı diğer köylerede ilham olur umarım,,,

  3. Rojin UZUNYAYLA dedi ki:

    Bu güzel haberleri bizimle paylaştığı için dernek başkanımız sayın EKREM GÜREŞİ canı gönülden teşekkür eder saygı ve selamlarımı sunarım…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir