GÜNÜMÜZDE FUTBOL BİR UYUTMA, KIŞKIRTMA VE SÖMÜRÜ ARACI HALİNE GETİRİLMİŞTİR

Share Button

URAL EROĞLU

Halk arasinda ayak ve el topu oyunlarinin ortaya cikisi binlerce yil eskidir. Her cografyada farkli dönemlerde ve bicimlerde ortaya cikan bu oyunlar, kapitalizmin belli asamasina dek hala günümüzdeki oyun sistemine-kurallarina sahip degildi.

Futbolun günümüz oyun sistemine-kurallarina kavusturulmasinin basinda Ingiltere gelir. Ilk sistemli kural icin 1841‘de futbol topunun ölcüsü belirlendi. Zaman icinde futbolun diger kurallari da olusturuldu.

Feodalizme karsi ilerici ve devrimci olan kapitalizm, iktidar olduktan sonra giderek bu niteligini yitirmeye basladi. Feodalizme karsi burjuvazi ile ortak hareket eden isciler ve köylüler, 1800’lerin basindan artik burjuvazi ile yogun celiskiler ve catismalar yasamaya baslamisti. Bu sürecte Avrupa’nin gelismis kapitalist ülkelerinde ciddi bir ekonomik ve siyasal kriz vardi. Bu celiski ve catismalarin sonucu 1871’de Paris Komünü ortaya cikti.

1800’lerin basindan itibaren, Ingiltere olmak üzere Avrupa burjuvazisi kendi denetimlerindeki iscileri futbol maclarinda karsi karsiya getirerek hem yapay bir gündem yaratmayi basardi, hem de burjuvaziye karsi birlik olmasi gereken iscileri kendi aralarinda rakiplestirdi. Futbolun tutulup yayginlasmasiyla birlikte, Ingiltere’de patronlar futbol kulüpleri kurarak bunu dünyaya yaydi.1800’lerin sonu ve 1900’lerin basina gelindiginde, artik futbol tüm dünyanin büyük bölümüne yayilmisti. Tüm bu gelismelere paralel olarak futbol endüstrisi ve kumari (Toto-Loto vd.)yaratildi.

1926’da Portekiz’de darbeyle iktidara gelen fasist diktatör Salazar, fasizmin 3 F’sini en iyi kullananlardandi. Kitleleri uyutmak ve iktidar icin tehlike olmaktan cikarmak icin, kullandigi araclardan 3 tanesini Fado-Fiesta-Futbol diye aciklamisti. Fado; bizdeki arabeski andiran kaderci-dinsel icerige sahip bir kültür ve müzik türüdür Portekiz’de. Fiesta; festival demektir. Ancak Avrupa’da festivaller cilginca alkolün icildigi, gereksiz yogun tüketimin yapildigi, beyinlerin uyusturuldugu, olumlu kisiliklerin yikima ugratildigi ve ceplerin bosaltildigi festivaller haline geldigi icin, var olan olumluluklarini yitirmisler. Futbolu ise anlatmama gerek yoktur. 40 yil iktidarda kalan fasist diktatör Salazar; „Bana onbinlerce insani uyutabilecegim bir besik yapin.“ demis. Bu talimat üzerine, baskent Lizbon’da büyük bir stadyum yapilmistir. Kendisine ülkeyi nasil yönettigini soranlara; „Futbol olmasaydi ben Portekiz’i yönetemezdim.“ demis.

Italya fasizminin lideri Mussolini, 1934 yilinda yapilan Dünya Kupasi’nin kendi ideolojisini yaymak icin bulunmaz bir firsat oldugunu söylemis. Mussolini dönemi Italya’yi anlatan Fasizm adli kitapta festivallerin ve fuhusun nasil kullanildigini, fasist kurmaylarin meydanlarda propaganda yaparken hep   cinselligi öne cikararak kitleleri hayvansi cigliklarla kendilerinden gecirtiklerini yazmaktadir. Mussolini Italya’sinda 3 F; Futbol– Festival-Fuhus olarak öne cikmistir.

Fasizmin 3 F’si Almanya’da da Futbol-Festival-Fuhus olarak öne cikmisti. „Üstün Alman Irki yaratma  propagandalariyla fuhus kamplari organize ediliyordu. Festivaller sistemin istedigi dogrultuda yapiliyordu-yapilmaktadir. 1936 yilinda yapilan Berlin Olimpiyat Oyunlari’inda Naziler Almanlarin üstün irk oldugunu kanitlamak icin kullanmak istediler. Ancak siyahi atlet (kosucu) Jesse Owens’in basarisi karsisinda bu hevesleri kursaklarinda kalmisti ve Fasist Hitler öfkeyle Berlin Olimpiyat Stadi’ni terk etmisti.

1939’da iktidara gelen fasist diktatör Franko yönetimindeki Ispanya’da da, Fasizmin 3 F’sine uygun hareket edildi. Franko; „Bana 100 bin kisilik uyuku tulumu yapin.“ diye emir verince, Real Madrid icin 14 Aralik 1947’de Barnebou Stadyumu insa edildi. Devrimci muhalefete karsi Salazardan fiili destek gören Franko, Salazar’in, Mussolini’nin, Hitler’in ve nicelerin deneylerinden de yararlanarak devrimcilere ve halka karsi kullandi. Sonradan, onca sorunlara karsin halki nasil kotrol altinda tuttugunu soranlara, „Onlari 100 binlik besiklerde uyutuyorum.“ demis Franko.

Haziran 2006’da Almanya’da düzenlenen Dünya Kupasi icin 3.5 milyon seyirci bekleniyordu. Bu seyircilerin cogunlugunun erkek oldugu düsünülerek, kayitli 400 bin genelev kadini yetersiz görülerek, Dogu Avrupa ülkelerinden isci adi altindan 40 bin kadin getirildi. Bu kadinlar fuhus icin kullanildi. Özgürlük adi altindan tesvik edilen cirkeflik sonucu, daha genis kesimler bu cirkefliklere bulastirildilar. Günlerce su gibi alkol tüketildi. Cilginca tüketim körüklenerek, firmalara paralar kazandirildi.

Her senenin büyük bölümünde halkin gündemi futbol ile mesgul ediliyor. Dünyada onca acil sorun varken, futbol televizyon ekranlarinda ve gazete sayfalarinda daha fazla yer almaktadir. Futbol maclari öyle bir havada sunuluyor ki, sanki dünyanin en önemli sorunuymus gibi. Sahte heyecan ve sevinc cigliklariyla seyirci kendinden geciyor. Hic bir anlami ve hakli gerekcesi olmayan bu gösterilerde anlamli bir söz de yok ve yaratilamiyor. Takimin adi haykirilir veole ole olediye bagirilir. Beyni esir alinan seyirci o anda uyutulup kullanildiginin ve cebinin bosaltildiginin farkinda bile degildir. Evine ekmek götüremeyen nice aldatilmis insan, maclari seyretmek icin para harcar. Bosalan ceplerini doldurmak icin Toto-Loto vb. oyunlara para harcarken, farkina varmadan daha da batar. Sonuc bosalan cepler, yikilan umutlar-hayatlar-aileler ve digerleri.

Sadece bunlar mi? Tabiki hayir. Formasindan ayakkabisina, bayragindan T-Shirt‘ine, atkisindan sapkasina, boyasindan nice arac gerecine dek insanlara satilarak para kazaniliyor. Bu alanlarda üretim yapan cesitli uluslararasi tekeller ve sayisizca yerel firmalar vardir.

Propaganda ve kiskirtmalar icin futbol maclari uygun bir zemin olusturmaktadir. Bu nedenle egemenler yogun olarak bu zeminleri ve kitleleri kullanmaktadirlar.

Bu anlayis, neredeyse dünyanin tamaminda, egemenler tarafindan sistemli olarak uygulanmaktadir.

Devam eden 2010 Dünya Kupasi nedeniyle yeniden toplum futbola kilitlenmis durumdadir. Dünyada onca soruna karsin, insanlarin gündemlerinde sadece futbol vardir. Bu alana yönnelik üretim yapan firmalar üretip piyasaya sürdükleri cesitli ürünlerle kasalarini doldurma derdinde. 2006 Dünya Kupasi döneminde piyasaya sürülen futbol toplarinin cogu ve diger bazi ürünler Güneydogu Asya ülkelerinde ucuz is gücü ve cocuk emegiyle elde edilmisti. Futbol topu diken cocuklarin ellerinde büyük tahribatlar olusmustu. Bu durum önceki yillar icin de, bu yil icin de gecerlidir.

Tüm bu gerceklikleri görerek kendimizi kullandirmamali ve sömürtmemeliyiz. Saglikli bir beden icin, tüm halk futbol oynamalidir. Bunun icin uygun sartlarin ve alt yapinin olusturulmasi gerekir. Futbol gündem saptirma, kiskirtma araci olmaktan cikarilip dostluklari pekistiren araclar haline getirilmelidir. Neredeyse tüm kulüpler mafyaci-dolandirici patronlarin ve bürokratlarin denetimindedir. Bunlardan arindirilmis spor kulüpleri olusturulmalidir. Futbol vb. endeksli tüm kumar oyunlari yasaklanmalidir. Mevcut sistem icinde tüm bunlarin gerceklesmesi mümkün degildir. Tüm bunlar ancak sinifsiz bir tomlumda mümkün olur. En azindan bunlar gerceklesene kadar kendimizi kullandirmamali ve sömürtmemeliyiz. Cevremizdeki insanlari da bu konularda duyarli kilmaliyiz.

 

2 Responses to GÜNÜMÜZDE FUTBOL BİR UYUTMA, KIŞKIRTMA VE SÖMÜRÜ ARACI HALİNE GETİRİLMİŞTİR

  1. Ural Eroglu dedi ki:

    Yukardaki yazimda gecen, Almanya’da 400 bin genelev calisani kadin cümlesinde kast edilen, genelevler disinda kadin bedenini cinsel meta ve tüketim araci olarak kulanan tüm yerlerdeki kayitli calisan kadinlarin sayisidir.
    Bu düzeltmeyi hemen yapmayip simdiye birakmamdaki amac, bir kez daha futbolun günümüzdeki kulanim amacini gözler önüne sermektir.

  2. Ural Eroglu dedi ki:

    Yukardaki yazimda: “Haziran 2006’da Almanya’da düzenlenen Dünya Kupasi icin 3.5 milyon seyirci bekleniyordu. Bu seyircilerin cogunlugunun erkek oldugu düsünülerek, kayitli 400 bin genelev kadini yetersiz görülerek, Dogu Avrupa ülkelerinden isci adi altindan 40 bin kadin getirildi. Bu kadinlar fuhus icin kullanildi. Özgürlük adi altindan tesvik edilen cirkeflik sonucu, daha genis kesimler bu cirkefliklere bulastirildilar. Günlerce su gibi alkol tüketildi. Cilginca tüketim körüklenerek, firmalara paralar kazandirildi” diye yazmistim. Burda kastetigim 400 bin kadin, genelevler olmak üzere fuhus sektöründe calistirilan tüm kadinlarin sayisidir. Bu düzeltmeyi 2010’da hemen yapmayip bir sonraki Dünya Kupasi maclarinda futbol gercekligini tekrar gündeme getirmek icin simdi yapmayi uygun gördüm.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir