Category Archives: > İZ BIRAKANLAR

ÇANTASINDA HALKA HAYAT TAŞIYAN ADAM…

Share Button

Niyazi Tandogan amca, Karer’in Saxyan (SAĞYAN) köyündendir. Karer halki arasinda, Niyazîyê Alikoyî diye anilir. Karer’in ve cevre bölgelerin orta yas ve üstü Niyazi amcayi cok iyi tanirlar. Buna ragmen O’nu tanitmam genc kusaklar icindir.
Karer, zorlu bir cografyaya sahiptir. Hele ki kis mevsiminde yagan yogun kar ve sert firtinalar döneminde,.. Firtinalarda uguldayan vadiler ve daglar yürek ürpertir. Karer’in cevre bölgelerle baglantilari kesilir. Bu nedenle kislik ihtiyaclar sonbaharda hazirlanir.
Tarih boyunca zulmün saltanati hüküm sürdügünde, Karer ve benzeri cografyalar direnenlere mesken olmustur. Namertlere boyun egmeyerek direnmislerdir. Karer, kendisine siginan canlari zalimlerden ve sömürücülerden korudu. Ah bir de korudugu canlari zorda birakan bu zorlu kis mevsimi olmasaydi…
Yoksulluk nedeniyle bölge halkindan cok azi doktora gidebiliyordu. Hele kis mevsiminde durumu iyi olanlar bile gidemiyordu. Zorlu firtinalari ve yogun karlari asmak kolay degildi. Halk hastalari sirtla ve kizaklarla Bingöl merkeze ulastirilmaya calisiyordu. Bu nedenle defalarca insanlar ölümden döndü. Firtinalarin, insanlarin disariya cikmasina dahi imkan tanimadigi zamanlarda, caresiz hastanin izdirabini tüm ailesi ve köylüler yasardi. Insanlar caresizlik icinde dualar ederlerdi.

ŞİRNANDA APE KOÇO- EKREM GÜREŞ

Share Button

Önadsızcelikle bu insanları saygı ve sevgiyle anıyorum. Bu insanlar o coğrafyanın sözlü tarihi idiler. Bizlerde bu tarihi ne okuya bildik.Ne yaza bildik.Bu güzelliğin bilincine vardığımız zamanda bu hazineleri çoktan kaybetmiştik.

 Koço 1.Dünya savaşında Rus ordusuna esir düşmüş. Esir düşme olayını anlatmadan kısaca Koçoyu dilimin döndüğü,kalemimin yazabildiği kadar tanıtayım.FARIZANLAR (Serinkaya) Şirnan köyüne ilk yerleşen bir ailedır.Koçonun bu ailede kaçıncı baba olduğu net olarak bilinmiyor.Köye yerleşimin 1700 yılları olduğu büyük bir ihtimal….

KARER’İN KOCA ÇINARLARINDAN BİRİ DAHA DEVRİLDİ

Share Button

URAL EROGLU  

Karer’in koca cinarlarindan biriydi sevgili Sükrü Balcik amcamiz. Ne mutlu bana O’nu ve O’nun gibi nice degerli cinarlarimizi tanidigim ve nice güzelligi paylastigim icin. Sonradan onlara bir seyler ögreten olsak da, ilk ögretmenlerimiz onlardir. Akilciligi, emekciligi, paylasimciligi ve insanligimizi gelistiren temel degerlerimizi onlardan ögrendik.

Lolan’da, yasamin yakici sicakliginda, O’nun gölgesine siginarak korunurduk. Yasamin firtinalarinda O’nun gövdesini siper edinirdik. Barisin ve adaletin saglanmasi icin ilk kostuklarimizdan biri O’ydu. Tüm bu özellikleriyle O bizim siginagimiz, rehberimiz, ögretmenimiz ve adalet terazimizdi.

Dedem Romi GÜREŞ'in Amerika Macerası – Ekrem GÜREŞ

Share Button

Ekrem GÜREŞ

O yazılı bir tarih idi. 1950 li yıllar. Hüsene Derbazanın Köy odasında onlarca yıl hep anlatır dururdu. Onlarca yıl insanlar dinleye, dinleye bıkmadılar. O’da anlata, anlata bıkmadı. Tıpkı Kemal Sunal Filmleri gibi..

Neyimi anlatırdı: Hazreti Ali’nin cenklerini, Kürt destanlarını, çiroklarımızı, Memu-zineyi, Meme Alanı Filito Quteyi,…..
1900′ li yılların başında Karer’de-Şirnanda kalkıp tıpkı diğer Karerliler gibi. Amerika yolculuğuna başlamış. Nasıl bir başlangıç, nasıl bir gidiş… 

PİRİM DELİ POYRAZ'dan ÇALDIĞIM PARA

Share Button

EKREM GÜREŞ
1950 li yılların sonu. Evimiz köyden Bingöl’e taşınmış. Bende Bingöl de İlk okula devam ediyorum.Son sınıftayım. O yıllarda benim bildiğim
Bingöl de alevi olarak 4-5 aile yaşıyorduk.Aşağı çarşıda Kortedevli Meho’nun evinde kalıyoruz. Evlerimiz iç içe.. Ramazanda babam gündüzleri yorganın altına girerek bir şeyler atıştırıyor. Bazense Cuma namazına gidiyor. Babamın Kızılbaş olduğunu bilmelerine rağmen “hero selimo mıslımano” Selimin Müslüman olduğunu söylüyorlardı… Bu ara Kızılbaşlığımdan dolayı, zaza çocuklarından yediğim dayakların hesabını bilmiyorum. Ölümle burun buruna geldiğim zamanlar oldu.

Şirnan Köyü (2)

Share Button

EKREM GÜREŞ

Birinci Yazıda özellikle GIRIK abiden bahsetmedim. Evet HÜSE GIRIK (Halka mal olmuş ismi) Hüseyin Elverişli. Şirnandan bahsederken ondan bahsetmemek olurmu.. O Şirnanda mizahın, düşündürmenin, küfürü bu kadar güzelleştiren bir saygın karerliydi, Şirnanlıydı. Bu ara Kardeşi dostum rahmetli PAŞA’yı anmadan geçemiyeceğim.

Artık Şirnan’ın 1940 ve 1950 lili  yıllarına göz gezdirebiliriz. 1954 yılında Milli Eğitim tarafında okul yapılmıştır.Bu gün okul harap bir şekilde zamana yenik düşmüştür..Öğrenci azlığında kimi aileler Bingöl veya başka yörelere giderek çocuklarını okutmaktadırlar.

PİRE MI, SEYDE MI, SEYGULABİ!

Share Button

Hasan HOCA
Kur dé Elewiyan dé; ‘pir’ esto. Lé belé demo peyen dé ‘pir’; çarno kerdo ‘dede’.
Pir é mı Seygulabi, serran ver şiyo sere dilowaniya xo.
Heq rahma xo pıro kero. Domanti a mı dé xeli xeli tesir é xo sere mi bi. O tesir, heni ji seré mı mendo.
Zaf cayan u deman dé; Pir é mı Seygulabi éyno mı viri u ana xo viri.
Kéye ma, televede bi. Bane ma; tekişte dé bi.
Qese éy, hunermendiya éy a rastene, şan u şuneké éy é rındek i, zanatkariya éy, iş u şuxulé éyo paqıj…
Rastiye ser, pero é insanan; heyran é rastiya Seygulabi bi.