Category Archives: > GENEL KÜLTÜR

Can Yücel'i sayğıyla anıyoruz…

Share Button

AÇÇ ! AÇÇ ! AÇÇ ! diye haykırıyor yüzlerce mahkum.

Canımız yanmış gibi değil,

Canımız yana yana

Haykırıyoruz sahnedeki kadına ;

AÇÇ ! AÇÇ ! AÇÇ!

Bir koçbaşı gibi zorluyor duvarları çığlığımız…

Açız çünkü,

HIZIR ORUCU VE ETKİNLİKLERİ…

Share Button

İslam toplumlarında Hızır oldukça yaygın, köklü ve etkili bir külttür.(tapınma-saygı)Tarih boyunca çeşitli kültür ve inançlarda, bu kadar saygın ve inanılan kişiliğe çok az rastlanır. Halk inançlarında” ab-ı hayattan” içerek ölümsüzlük mertebesine ulaşan Hızır,bütün ümit ve imkânların tükendiği çarelerin sona erdiği durumlarda yardıma çağrılan ve çağrıldığında mutlaka geleceğine inanılan sonsuz güce sahip semavi bir kurtarıcıdır.Rivayete göre,Babat isyanından sonra Selçuklu askerleri tarafından ağaca asılarak idam edilmek istenen Baba İlyas’ın oğlu Ömer Paşayı Hızır kurtarmıştır.Kardeş Muhlis Paşa Selçuklu sultanın emriyle mancıkla ateşe atılıp yakılmak istenirken,daha havada iken Hızır yetişip yanmasına engel olmuştur.Bu tür rivayetler alabildiğine anlatılıyor. Bunun içindir ki halk arasında “KUL SIKIŞMAYINCA HIZIR YETİŞMEZ” veya “HIZIR GİBİ YETİŞTİ “ deyimler halkın inancını ifade ediyor.

Buraya bir nokta koyalım…Geçmiş yıllara dönelım…

MUHARREM ORUCU BAŞLIYOR….

Share Button

MUHARREM ORUCU 26.11. 2011 CUMARTESİ GÜNÜ BAŞLIYOR…
Alevi inancında olanlar 12 İmam olarak da adlandırdıkları Muharrem Orucu’nda 12 gün boyunca oruç tutarlar. Kerbela’da Hz. Hüseyin ve yakınlarının öldürülmesi anısına aynı zamanda yas olarak da kabul edilir. Bu nedenle Muharrem orucu boyunca düğün, eğlence yapılmaz,
Muharrem’in 10’u anlamına gelen Aşure ise 8 Aralık Perşembe günü…

Alevilerde Muharremin anlamı sadece “Kerbela” ile sınırlı değil.
Muharrem’in 10. günü aynı zamanda
• Nuh Peygamber’in gemisinin karayı bulduğu gün.
• İbrahim Peygamber’in Nemrut,un ateşinden kurtulduğu gün.
• Musa Peygamber’in kavmini Firavun’un şerrinden kurtardığı gün.
• Yunus Peygamber’in balığın karnından kurtulduğu gün.
• Eyüp Peygamber’in dertlerine şifa bulduğu gün. olarak da kabul edilir…

Muharrem Orucunun bitiminde Aşure pişirilip lokma dağıtılırken bazı bölgelerde kurbanlar da kesilir.

ŞİRNANDA APE KOÇO- EKREM GÜREŞ

Share Button

Önadsızcelikle bu insanları saygı ve sevgiyle anıyorum. Bu insanlar o coğrafyanın sözlü tarihi idiler. Bizlerde bu tarihi ne okuya bildik.Ne yaza bildik.Bu güzelliğin bilincine vardığımız zamanda bu hazineleri çoktan kaybetmiştik.

 Koço 1.Dünya savaşında Rus ordusuna esir düşmüş. Esir düşme olayını anlatmadan kısaca Koçoyu dilimin döndüğü,kalemimin yazabildiği kadar tanıtayım.FARIZANLAR (Serinkaya) Şirnan köyüne ilk yerleşen bir ailedır.Koçonun bu ailede kaçıncı baba olduğu net olarak bilinmiyor.Köye yerleşimin 1700 yılları olduğu büyük bir ihtimal….

Kemal Bülbül: ‘Aleviye bakışta AKP-CHP farkı yok’

Share Button

“Alevilik, ‘Anadolu Müslümanlığı’ değildir. Anadolu Müslümanlığı, devletin Türk-İslam sentezci görüşüdür. Eğer Anadolu Müslümanı idiyseler, niye bu ülkede Aleviler yok sayıldı?”
Cumhuriyet kurulduğunda Alevilere rol verildi. Laik cumhuriyetin güvencesisiniz, dendi. Biz laikliğin güvencesi olduk ama laik cumhuriyet bizim güvencemiz olmadı.”
“Kılıçdaroğlu’nun yaklaşımı, gerçeklerden kaçınmadır. Çünkü gerçeklerle yüz yüze gelindiğinde şu söylenecek: Dersim’de katliam yapıldı ve o sırada CHP iktidardı.”