Category Archives: > 2. KARER FESTİVALİ

2. Karer Kültür Festivali'nden Fotoğraflar

Share Button


Fotoğraf: Ali Haydar Zorlu

2. KARER KÜLTÜR FESTİVALİ GÖRÜNTÜLERİ KANAL 12'DE

Share Button

img_07232.Karer Festivali görüntüleri 26 Aralık Cumartesi gecesi  saat 22.30 da tekrarı 27 Aralık Pazar  21.00 de Kanal 12 ‘de izleyebilirsiniz.

Dünyaya daha yakın bir Karer!

Share Button

Biraz çukurdan, biraz tümsekten; biraz topraktan, biraz havadan ibarettir her yer. Her yerin bir adı ve bir hatırası vardır. Hatıratların arka zeminindedir o yerlerin resimleri. Şiirl erde bir pınar başı, bir yayla yolu, genç kızların yol özlemi ve anaların gözyaşıdır oralar.

Zamanınız varsa, gitmeye görmeye değer her yer. Bir tutam yeşil otun da, gökyüzü dolusu bulutun da kıymeti ağırdır oralarda. Darası yoktur hiç bir şeyin. Binek taşıyla değirmen taşının yatağı aynıdır. Ayrısı yok, gayrisi yoktur komşunun komşusuna. Acı ortaktır; sevinç ortaktır.

FYK üyeleri her hafta İstanbul’un bir başka köşesinde…

Share Button

Bu hafta Şirnan  Derneği’nde yapılan toplantıda  Şirnanlılar,  güleryüzlülüğü ve misafirperverliği ile  bir kez daha kalbimizi kazandı.

Festival hazırlıklarına bu kez yeni ışıklı tabelası ve şark havasını yansıtan iç mekanıyla Esenyurt’taki Şirnan Derneği merkezinde devam edildi. Geçtiğimiz haftaki toplantı ise sevgili Mehmet Çalaşan’ın ev sahipliği yaptığı Tuzla’da gerçekleştirilmişti. Sona yaklaştıkça her hafta İstanbul’un bir başka ucunda bir araya gelen FYK üyelerinin umudu ve heyecanı da artıyor.

Bingöl’de Festivale Yağmur Engeli

Share Button

Bu yıl ikincisi düzenlenen Karer Kültür Festivali etkinliklerine hava muhalefeti nedeniyle beklenilen ilgi olmadı.
Bingöl’ün Karer bölgesinde 24-25 ve 26 Temmuz 2009 tarihinde gerçekleşen festivale katılan vatandaşlar ilk gün meydana gelen şiddetli yağmur nedeniyle zor anlar yaşadı. Yağmura hazırlıksız yakalanan vatandaşlar, festival alanında kurulan çadır ve çevredeki araçlara sığınırken, festivalin ilk gününde yapılması planlanan program ikinci güne ertelendi. İkinci gün öğleden sonra etkili olan yağmur nedeniyle festival alanı adeta çamur deryasına dönüştü.

KarerFest haber7.com’da…

Share Button

Dağ koynunda bir festival

Burada doğa hala bakir ve muhteşem. Ancak burada yaşayanlar kendilerini dünyaya ırak ve yaban hissediyor ve dünyaya daha yakın olmak istiyorlar.  Bingöl – Karer Kültür Festivali bu sene ikinci kez gerçekleştirilecek. Bildik, tanıdık festivallerden oldukça farklı bir festival bu. Kapalı devre gibi görünmesine rağmen oldukça yüzü açık, oldukça renkli ve kalabalık katılımla gerçekleşiyor. 

Bingöl Belediye Baskanı Serdar Atalay’dan imkanlar dahilinde festivale destek sözü

Share Button

24–25–26 Temmuz’da 23 sanatçının katılımı ile gerçekleştirilecek olan 2. ‘Kârer Kültür ve Sanat Festivali’ne destek ziyareti yapan festival yürütme kurulu başkanı ve üyelerinin dünkü adresi belediye oldu. Festival Yürütme Kurulu Başkanı Ekrem Güreş, Festival Yönetim Kurulu Üyelerinden Tuzla Eski Belediye Meclis Üyesi Mehmet Çalasın, Altınevler Dernek Başkanı Halil Güreş, Cihan Uzunyayla, Bingöl Çalışma Komitesinden Ümit Evran, Sezgin Karaca, Kârer Dernek Başkanı Hakkı Güreş ve Cemil Şimşek dün saat 16.00’da Belediye Başkanı Serdar Atalay’ı ziyaret ederek festivale destek olmalarını istediler. Konuyla ilgili konuşan Bingöl Belediye Başkanı Serdar Atalay, imkanları dâhilinde yardımcı olacaklarını söyledi.