Category Archives: NURCAN DALGA

KALKINMA BAKANIMIZ VE SORUNLARIMIZ….

Share Button

 

Başkanımız  Ekrem Güreş yazın Karerde köy muhtarlarıyla yaptıkları toplantı sonucunda Karer’in sorunlarını Ankara’ya taşıyıp, çözüm üretme konusunda Muhtarlarımızla görüş birliğine varmıştı. Bu çerçevede diğer kurumlarımızın görüşü alınarak 11.02.2013 günü Karerin tüm kurumlarından oluşan bir heyetle Kalkınma Bakanı ile görüşmek için randevu talebinde bulundu.

Kadına Şiddet ve Beyaz Kurdele–Nurcan DALGA

Share Button
25 Kasım günü tüm dünyada insanlar yakalarına beyaz bir kurdela iliştirecekler.
Bu beyaz kurdela, kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılması için verilen destek anlamına geliyor…
Birçok kadın aile içinde fiziksel ya da ruhsal şiddete maruz kalıyor ve maalesef bu insanlık dışı durumla birlikte yaşamına devam etmeye çalışıyor. “Erkek şiddeti, erkek-egemen sistemi ayakta tutan mekanizmaların başında yer almaktadır. Bu sistem içinde kadınların bedenleri, cinsellikleri, kimlikleri, emekleri, hayatları erkeklerin tasarrufunda olduğu için kadın cinayetleri bu kadar yaygın ve mahkemelerde, karakollarda, yasalarda kendisine güçlü dayanaklar bulabiliyor.

Engelsiz bir Yürek! – Nurcan Dalga

Share Button

Yaşadığımız memlekette ve dünya üzerinde bir çok alanda eşitsizlikler ile bir aradayız. Aslına bakarsanız Anayasaya göre hepimiz eşitiz. Yaşadığımız bu günlerde “insan” olmak başlı başına bir sorun ilken buna birde “engelli” olmak eklenince Türkiye’ de “insan olmak”, “ engelli insan” olmak daha da zorlaşıyor.

Etrafımızda, her gün bir biçimde bedensel engelli, işitme engelli, görme engelli ya da psikolojik engelli olan bir çok kişi ile karşılaşırız. Ben bir engelli kardeşiyim. Ne kadar algıyla bildim, ne kadar sorunları ile karşı karşıya kaldığında Güngör’ün yanında oldum, olabildim bilemiyorum. Sağlıklı bir insan olarak hayat karşısında ben bir çok engel ile karşılaşırken Güngör arabaya rahat binebildi mi? Yolda kaldırıma çıkarken zorlandı mı? İnsanların acıyarak bakan gözleri içerisinde kendini ifade edebildi mi? Bilmiyorum, çünkü hiç sormadım. Güngör iki ayağı sakattı, koltukaltı değnekleri ile yürüyebilirdi ancak. Öleceği gün üniversite sınavına girecekti o kadar azimliydi yani. Şimdi geriye dönüp baktığımda hangimiz engelliydik acaba diye düşünmekten alamıyorum kendimi.

Beyaz Kurdela – Nurcan Dalga

Share Button

25 Kasım günü tüm dünyada insanlar yakalarına beyaz bir kurdela iliştirecekler.

Bu beyaz kurdela, kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılması için verilen destek anlamına geliyor…
Birçok kadın aile içinde fiziksel ya da ruhsal şiddete maruz kalıyor ve maalesef bu insanlık dışı durumla birlikte yaşamına devam etmeye çalışıyor. “Erkek şiddeti, erkek-egemen sistemi ayakta tutan mekanizmaların başında yer almaktadır. Bu sistem içinde kadınların bedenleri, cinsellikleri, kimlikleri, emekleri, hayatları erkeklerin tasarrufunda olduğu için kadın cinayetleri bu kadar yaygın ve mahkemelerde, karakollarda, yasalarda kendisine güçlü dayanaklar bulabiliyor. Dayak, taciz, tecavüz, intihar ettirme aynı şiddetin ürünü”. Kadının şiddet mağduru konumunda yer alması gerçekten trajik. Bütün dünyada birçok sivil toplum örgütü bu konuda çeşitli bildiriler yayınlayarak kadınlara ışık tutmaya çalışıyor.