Category Archives: FİKRET YURTSEVER

İNTİHAR OLAYLARIN SOSYAL YÖNÜ…

Share Button

Son zamanlarda toplumumuzda ciddi bir şekilde artan intihar vakaları oldukça düşündürücüdür. Bu nedenle bu konuya birey ve toplumsal olarak eğilmemiz ve bu olayları asgariye indirgemek için bazı çalışmaların yapılması kaçınılmaz bir hal almıştır.

Günümüzde intihar olayları salt ruh sağlığı ile ilgilenen uzmalanların ilgi alanında kalmayıp, ekonomik, kültürel ve toplumsal yönleride içinde barındıran bir olgu halini almıştır.İntihar olaylarının oranı toplumdan topluma ve hatta kültürlere göre değişiklik göstermesi bunun ruhsal açıdan bir bozukluk belirtisinin olması yanında, ekonomik, kültürel ve toplumsal yaşamınında etkisini göstermektedir.

Ülkemizdeki tetikleyici faktörlere baktığımızda; Ruhsal hastalıkların yanında bir çok psiksosyal faktörlerinde rol aldığı görülmüştür.Bunlar; evlilikle ilgili sorunlar, düşük sosyo ekonomik düzey, göç, stresli yaşam, işsizlik, yoksulluk, ergenlik çağı sorunları, eğitim düzeyi gibi faktörler sayılabilir.

Fikret Yurtseverden mesaj var…

Share Button

YENİ YÖNETİM KURULUNA BAŞARILAR…

Kuruluş ve ilk genel kurulunda yöneticiliğini yaptığım Karerliler Kültür ve Dayanışma Derneği 15.01.2012 tarihinde yaptığı Olağanüstü genel kurulunda yeni yönetimini ve kurullarını seçerek yeni bir süreci başlatmış bulunmaktadır.Bu yeni süreçte seçilen arkadaşlarımıza başarılar dileyerek her zaman yanlarında olduğumuzu belirtmek istiyorum.

Arkadaşlarımızın işlerinin kolay olmadığını geçmiş deneyimlerimizden biliyor ve onlarında bu bu Derneği dahada ileriye taşıma çabasıyla çalışacağına inanıyoruz.
Bu dönemde bir üye olarak,tüm Karerlilerden bu derneğe ve yeni yönetimdeki arkadaşlarımıza sahip çıkmalarını onların bu derneği daha ileri taşımalarına yardımcı olmalarını bekliyorum.Bu işin sadece yönetimin çabalarıyla başarıya oluşmayacağı, bu başarının hem yönetimin hem de üyelerimizin hata üye olmayan Karerlilerin birlikte sorumluluklarını yerine getirmesiyle mümkün olacağını bilmemiz gerekir.

BÖLGE DERNEKLERİYLE İŞBİRLİĞİ

Share Button

Sülbüs Festivali Yönetim Kurulunun çağrısı üzerine Tuzla Aydınlı’da bulunan Çalıkağıl (Masken-Herdif) Derneğinde, Bingöl Dernekler Fedarasyonu ve Kiğı-Adaklı-Yayladere bölge derneklerinden Karerliler Kültür ve Dayanışma Derneği, Cunanlılar sosyal Yardımlaşma Derneği, Kavakhanlılar Yardımlaşma Derneği, Yavuztaş Sosyal Yardımlaşma Derneği, Çanakçılar Sosyal Yardımlaşma Derneği, Yayladere Sosyal yardımlaşma Derneği, Çalıkağıl Sosyal Yardımlaşma Derneği ve Kiğılılar Sosyal Yardımlaşma Derneğinin katılımıyla bir toplantı gerçekleşti.