Category Archives: CEMAL KILIKLI

4.Karer Kültür Festivali Konuşması..

Share Button

Fırat’ın doğusun da  doğan her çocuk yüzünü güneşe  döner. Onun için bu topraklarda yaşayanlara bizler güneşin yoldaşları diyoruz.Merhaba güneşin yoldaşları…

 Ve..

Fırat’ın batısına yol alanlar yani güneşin peşinde koşanlar,umudun peşine koşanlar.Merhaba ışığın peşinde,umudun peşinde koşanlar..

 Karerde festival yapmak karerde umut ekmektir. Özlemlerimizi ve tüm hasretliklerimizi  karanlığa bırakıp,her birimizle karerde yıldız olup bu topraklara can katmaktır. İlginiz ve coşkunuz bu toprakların tek umududur.

 Bu topraklar sevgiye özgürlüğe susamış topraklardır. Acıya,ihanete isyan etmiştir. Zenginliği kolay ,kolay tüketilmeyecek kadar çoktur. Ancak unutulacak kadarda kolay değildir.

 

Her festival gündeme geldiğinde bir çok insan farklı anlamlar yükler. Ve her düşünce bizi festivallerde daha coşkulu daha anlamlı daha öğretici festival yapmamızı sağlıyor. Günümüzde bizlere kalan tek  temel değerlerimiz bizleri var eden topraklardır. Ve tabi ki kültürümüz ,inancımız ve de dilimizdir.

 

İşte Festival Afişimiz…

Share Button

Festival çalışmalarımız tüm hızıyla sürüyor. Festival zamanında Karerde olmak isteyen Karerliler gerekli başvurularını yaptılar. Bu nedenle dernek merkezi oldukça yoğun ziyaretçileri var. Ulaşımdan sorumlu komitemiz oldukça meşakkatli bir  çalışma yapıyor. En son bu gün aldığım bilgiye göre dördüncü otobüse geçmiş durumdalar. Son bir haftadır başvurular oldukça yoğunlaştı. Bizim şu anda belediyelerden aldığımız otobüs sözü dört adetten ibarettir. Umudumuz festivale gelmek isteyen her Karerliyi güvenli bir şekilde festivale götürmektir.

 


 Bu yılki festival afiş ve broşürleri şu an baskıya vermiş durumdayız. Bir iki gün içinde elimizde olacaklar. Afiş ve broşürün hazırlıklarını basın ve yayın komitemizin emeğiyle oldu. Bu konuda grafik çalışmasını genç arkadaşımız Onur Çalasın yaptı. Böyle yetenekli Karerli gençlerimiz olduğu için ayrıca gurur duyuyoruz. Broşürde reklam verip bize katkı sunan esnaflarımıza teşekkürü borç biliriz.

 

Festivalde Hayvancılkla İlgili Panel…

Share Button

Festivalin amaçlarından en önemlisi Karerlillere hizmet etmek ve Karerde yaşayan insanlarımızın üretim ilişkilerinin çıtasını daha da yükseltmektir. Bu nedenle bu yıl festival programı biraz daha renkli olacak. Sanatçılar ve şairlerin yanında ayrıca güncel sorunları içeren birde panel yapılacak. Doğa ve çevre sorunlarını içeren sunumlar olacak. Festival komitesi bu yıl festivali geçmişten farklı kılacak neler yapa biliriz çalışmalarını oldukça yoğun yürütüyor. Bir çok öneri aldık ancak bunlardan hangisi insanımıza daha yararlı olur noktasın çok yoğun değerlendirmelerimiz oldu. Birkaç gün önce Bingöl’den bir telefon aldım arayan kişi veteriner hekim Star YURTSEVER önce tanışma ve hal hatırdan sonra Star arkadaşımdan çok güzel bir öneri geldi.

Porsor Eroğlu ile Bir Söyleşi..!

Share Button

Uzun süredir üzerinde çalıştığım bir projedir bu, Karerde farklı yaşayan, farklılık yaratan tüm insanlarla sohbet edip ve siz değerli Karerlilerle paylaşmaktır bu çalışma.  Ne kadar başarılı olurum onu bilmiyorum ancak bu hedefimde kararlıyım. Porsor EROĞLU da bana göre sadece çektiği acılarıyla değil durduruşuyla  farklıdır. İstedim ki yaşadıklarını bizzat kendisinden dinlemeyi ,oda benim bu teklifimi sıcak karşıladı ve beni kabul etti. Porsor teyzeyle uzun uzun bir sohbet havasında ancak hem duygulu hemde anlamlı bir söyleşi gerçekleştirdik. Doğrusu ben çok konuşmadım bir kaç sorumla Porsor teyze dili döndükçe değerlendirdi. Kendisine ayrıca teşekkür ediyorum.

Öncelikle kendinizi bize biraz anlatır mısınız Porsor Teyze

Ben Karlıovanın Toxyan köyünde büyüdüm. Çocukluğum orda geçti. Yani suni komşularla ve arkadaşlarla büyüdüm. Gerçi okula gitmedim. Hayvancılık işleri ile uğraştım ve bir çok insanla arkadaşlık yaptım. 1961 yılında evlendim. O zaman Eşim Çatak Sağnis mezrasında yaşıyordu. Uzun bir süre burada yaşadık ve ilk çocuklarımı burada dünyaya getirdim. 1976 da Karere , Lolan köyüne taşındık.  Orda yeni bir yuva kurmaya başladık, fakir bir ailenin çocukları idik. Bende eşimde ve çocuklarımızda bir çok zorluklar yaşadı. Yani çocuklarım daha küçükken  bize yardımcı oldular ve sırt maçlık yaparak çalıştılar.

”KAÇMAK”

Share Button

 Belleğimizi biraz zorladığımızda; toplumsal tarihimizde çoğu zaman kaçmışızdır. Tarihte daha çok kendi topraklarımız içinde kaçış hikâyelerimiz  vardır.  Şimdilerde bunların her biri başlı başına birer tarihtir. Kimi kaçışlar oldukça acı bir ayrılığa dönüşmüştür. Kendi ana vatanında bir buluşma olduğunda adeta duygusal bir iç geçirmeye sebep olunur. O anı anlamak ve de yaşamak hayli zordur.

Birlikte hareket etmek…

Share Button

                                    Biz karerlilerin neden ilada birlikte hareket etme ihtiyacı vardır. Yada böyle bir ihtiyacı neler belirliyor? Veya kimler birlikte hareket etmek istiyor, kimler neden istemiyor. Bu kadar çıkmazın üretildiği bir süreçte çok zor cevaplar bulan sorulardır bunlar.

 Biraz genel baktığımızda konjöktürel bir gerçekliktir. Kendisine bu kadar yabancılaşan bir toplum gerçekliğimiz vardır. Deyim yerindeyse: Dünyada köklerini inkar eden çok az toplumlar vardır. Kendi aslını inkar eden bir toplum gerçekliğimiz var. Bu inkârda geçmiş tarihsel süreç belirleyicidir. İlk kıskaçlar karşısın da gösterilmeyen tepki bu gün bu toplumu adeta zehirliyor ve karanlık, belirsiz bir geleceğe sürüklemektedir.

(…) Yazmak

Share Button

Uzun bir zaman oldu yazamadım yazabilmek için o kadar çok nedenler yaşadık ki ; sorun isteğin ve yeteneğin olması yada insanın içinden gelecek olmasıdır. Doğrusuyla,yanlışıyla bir şeyler karalamak hem insanın kendisine ve okuyucusuna mutlaka bir şeyler katacağına hep inanırım.

Kimisi kitaba,kimisi defterine ,kimisi duvara, bazıları dağların yamacına,tarihte yazılar taşlara kazıyarak bile yazılmıştır.Dünü; bu gün öğrenmenin en iyi yolu yazanların bıraktıklarıdır. Geleceğe bırakacağımız en büyük miras ve de iz yazılanlardır. Büyük yazanlar vardır bu uğurda canından olan insanlar vardır. Elbette bizim kendimizi bunlarla mukayese etmemiz söz konusu bile değildir. Benzetmesi biraz kaba olabilir ancak en büyük silah kalemdir derler bunun adı da yazmaktır.